Donald Trump-Stormy Daniels davası: Savcılar sus payının “saf ve basit bir seçim sahtekârlığı” olduğunu söyledi

T24 Dış Haberler

Eski ABD Başkanı Donald Trump‘ın, porno yıldızı Stormy Daniels‘a 2016’da yaptığı 130 bin dolarlık ödemeyi örtbas etmek için kayıtlarda tahrifat yapmakla suçlandığı davada duruşmalar başladı.

Ceza davasının dünkü açılış duruşmasında savcılık makamı Trump’ın Daniels ile yaşadığı iddia edilen ilişkiyi örtbas etme çabalarıyla “2016 başkanlık seçimlerini yozlaştırmak için bir suç planı düzenlediğini” söyledi. Savunma makamı ise “bir seçimi etkilemeye çalışmanın yanlış bir şey olmadığını” söyledi ve buna “demokrasi dendiğini” söyleyerek karşı çıktı.

Her iki tarafın açılış konuşmalarının ardından, tarihi davanın ilk tanığı, National Enquirer’ın eski yayıncısı ve Trump’ın işlediği iddia edilen suçların merkezinde yer alan David Pecker da kısa bir süre dinlendi.

Manhattan’da yaşayan yedi erkek ve beş kadından oluşan jüri, Trump’ın Beyaz Saray adaylığına zarar vereceğinden korktuğu Daniels ile olan ilişkisini gizlemek için sarf ettiği iddia edilen çabaların yasadışı olup olmadığını değerlendirecek. Trump 2023 baharında iş kayıtlarında tahrifat yapmaktan 34 ağır suçla itham edilmişti.

Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg tarafından açılan dava, Trump’ın eski avukatı ve iş bitiricisi Michael Cohen‘in Daniels’a hikayesini gizli tutması için yaptığı 130 bin dolarlık ödemeye dayanıyor.

Savcı Matthew Colangelo, Pazartesi günü yaptığı açılış konuşmasında jüri üyelerine Trump’ın, arkadaşı Pecker’ı 2015 yazında Trump Tower’da bir toplantıya davet ettiğini söyledi. Trump kısa bir süre önce 2016 Cumhuriyetçi adaylığı için kolları sıvamıştı ve Colangelo; Trump, Cohen ve Pecker’ın Trump hakkında zarar verici bilgileri basından uzak tutmak için bir plan yaptıklarını söyledi. Savcılığa göre Pecker, National Enquirer’da rakipleri hakkında zarar verici bilgiler yayımlamayı kabul etti. Colangelo bu “yakala ve öldür” kampanyasının Trump’ın 2016 seçim kampanyasına yardımcı olmaya yönelik olduğunu söyledi.

Avukat Blance, seçimi etkileme çalışma suçlamalarına da “Seçimleri etkilemeye çalışmakta hiçbir sorun yok. Buna demokrasi deniyor” diye konuştu.

Davanın altı hafta daha sürmesi bekleniyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x