Görsel IQ’nuzu test edecek zekâ oyunu: Fotoğraftaki hatayı 5 saniyede bulabilir misiniz?

Zekâ testleri, eğlenirken beyni aktif olarak çalışmasını sağlayan bulmacalardır. Bu tarz zekâ testleri, basit bir bulmacayı ya da bilmeceyi daha eğlenceli ve ilginç bir hale getirir. Bunun amacı ise bu tarz soruların hayal gücüyle birlikte üretken zekâ kullanarak çözümü bulmaktır.

Zekâ testlerini çözerken, sorunu farklı açıdan gözlemleme ve üretken düşünme gerekir. Gözlemci olmak, çevrenizde olan her şeyi izlemek ve bu izledikleriniz hakkında eleştirel düşünerek anlamlandırmaya dayanır.

Gözlem becerilerimiz, olayları anlama ve buna bağlı yorum yapma, kişilerle iletişim kurmada oldukça önemli olduğu için gözlem becerilerini geliştirmekte oldukça önemlidir. Haber7.com ekibi olarak gözlem becerilerinizi zorlayacak ve görsel IQ’nuzu test edecek illüstrasyon görseli hazırladık.

MANTIK HATASINI 5 SANİYE İÇERİSİNDE BULUNYukarıda yer alan fotoğrafta bir kır evi ve bahçesi görüyoruz. Ama bu resimde bir hata mevcut ve bu hatayı bulmanızı istiyoruz. Tüm algıları açık ve gözlem yeteneği yüksek olan bir beyin bu fotoğraftaki hatayı 5 saniye içerisinde fark edebilir.

Sorunun cevabı aslında oldukça basit ama yanıltıcı olması sebebiyle vereceğiniz cevabı iki kez kontrol etmeniz gerekebilir.

SÜRE BAŞLADI

Evet, kendinizi hazır hissediyorsanız süreyi başlatalım. Tüm dikkatinizi fotoğrafa verin ve mantık hatasını bulmaya çalışın. Zaman kısıtlaması ile zekâ testinin zorluğunu arttırıldı, bu sayede kendinizi ve çevrenizdeki kişileri sınama fırsatınız olacak.

Mantık hatasını bulmak için fotoğrafa daha yakından bakın. Bazen küçük bir ayrıntı bile sizi cevaba götüren bir yol haritası oluşturabilir. Görsele tekrar bakın ve bir kez daha düşünün.

Ve süre bitiyor.

3…

2…

1…

Süre bitti.

İŞTE FOTOĞRAFTAKİ BÜYÜK MANTIK HATASI

Verilen süre içerisinde fotoğrafta yer alan mantık hatasını bulan okuyucularımızı tebrik ederiz. Gözlem yeteneğiniz oldukça yüksek. Mantık hataları büyük ya da küçük fark etmez sizin radarınıza mutlaka takılıyor.

Doğru cevabı bulamayan okuyucularımız ise endişe etmesine gerek yok. Cevabı aşağıda paylaşacağız ve dikkatlice inceleyerek ve diğer sorular ile pratik yaparak bu işlerde kısa zamanda uzmanlaşabilirler.

İşte fotoğrafta yer alan mantık hatası…Evet, işte mantık hatası buydu. Evin bacasından çıkan dumanın estiği yön ile ağaçların rüzgâra kapıldığı yön farklı.

Peki, siz doğru cevabı verilen süre içerisinde buldunuz mu yoksa süreyi aştınız mı? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x