İstanbul-Moskova Trafiğinde Dehşetin Ürküten İzleri

Dinçer GÖKÇE

IŞİD’in Moskova’daki saldırısı dünyanın gündeminde. En az 139 kişinin katledildiği saldırı sonrası yakalanan bazı kişilerin, IŞİD’in Horasan Vilayeti’ne mensup oldukları anlaşıldı. Geçen aylarda, 18 IŞİD’liye yönelik açılan bir dava ise İstanbul-Moskova arasındaki yoğun trafiği gözler önüne seriyor.

HÜCUM YELEKLERİNİ MOSKOVA’YA GÖNDERDİ

İstanbul Sultangazi’de yakalanarak tutuklanan bir IŞİD’linin ifadesi ise, İstanbul’dan Moskova’ya lojistik temini yapıldığını da ortaya koydu. 23 yaşındaki Abdulmalik Boboev ifadesinde, Eminönü Mercan’dan aldığı 100 adet hücum yeleğini Moskova’ya gönderdiğini açıkladı. 2019 yılında Türkiye’ye geldiğini anlatan Boboev, abisinin ise, Süleymancılara ait bir yurtta hocalık yaptığını söyledi. Hücum yelekleri askeri operasyonların yanı sıra canlı bomba eylemlerinde de kullanılıyor.

CANLI BOMBA MOSKOVA’DAN GELDİ

Dava dosyasına göre IŞİD’in canlı bombacısı olduğu değerlendirilen Avshanjon Kodirov, 23 Ocak 2023 günü, Moskova’dan İstanbul’a geldi. Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçakla gelen Kodirov, 2 gün Fatih Yenikapı’daki bir otelde kaldı. Kodirov, başka IŞİD’lilerle birlikte yaşadığı Sultangazi Uğurmumcu Mahallesindeki evde yakalanarak tutuklandı. İddianamede, Tacikistan asıllı Kodirov’un, İstanbul’a gelişi öncesi saç ve sakalını kestiği bilgisi yer aldı.

2 KEZ SINIRDIŞI EDİLDİ 3’ÜNCÜ KEZ GELDİ

Dava dosyasında, ayrıntılı bir ifade veren Tacikistan asıllı 46 yaşındaki Abdulmusair Gulboev’in verdiği bilgiler ise IŞİD’in Türkiye’deki varlığı ile ilgili çarpıcı bilgiyi ortaya koydu.

Dosyaya göre Gulboev, 1992-98 yılları arasındaki Tacikistan iç savaşında yer almış bir isim. İstanbul’a ilk kez 2006’da gelen Gulboev, 2016’da Esenyurt’ta IŞİD mensubu olduğu gerekçesi ile yakalandı. Sınır dışı edilen Gulboev, kaçak yollarla Van üzerinden yeniden Türkiye’ye geldi. 2017’de bir kez daha yakalanan Gulboev, bu kez Mısır’a sınır dışı edildi. Mısır’dan Ukrayna’ya giden Gulboev, bu ülkeden de Kırgızistan’a geçti ve sahte pasaportla İstanbul’a geldi.

IŞİD’İN KURYESİ PENDİK’TE SÜT SATIYOR

IŞİD’lilerin Afganistan’a gönderilmesinde etkin bir rol alan Gulboev, silah ve patlayıcı bulmak için de görev aldığını anlattı. İfadesinde, Azeri asıllı 30-32 yaşlarındaki Anas adındaki bir kişiye ilişkin de bilgi veren Gulboev “Anas seyyar süt satıyor. Kapalı bir aracı var. Pendik Kavakpınar’da oturuyor. Anas, benden 4-6 kişilik Türklerin olduğu bir grubun geçiş belgelerini hazırlamamı istedi” dedi.

SİLAHINI KAYAŞEHİR’DE TOPRAĞA GÖMDÜ

Tutuklanan Gulboev, 1996’dan beri tanıdığı Tacik asıllı Dilbarsho Rustamov’un yakalanmadan önce, aldığı silahı İstanbul Kayaşehir’de ormanlık bir alana gömdüğünü ifade etti. Gulboev, geçen ocak ayında Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu görevlilerine, IŞİD’in yapacağı eyleme ilişkin bilgi verdiğini kaydederek “Görüşmede 3 Kafkas ve 1 Özbek’in eylem yapacağını, Tacik Bilal (Abdülkerim Abdullah) isimli şahsın 4 AK-47, 40 şarjör ve el bombası temin edeceğini söyledim” dedi.

Artı Gerçek Muhabiri Hale Gönültaş, Moskova’daki katliama katılan isimlerden Şamsidin Fariduni’nin geçen şubat ayında Şişli’de bir otelde kaldığını, daha sonra Başakşehir’de bir eve geçtiğini kaleme aldı. Bir süre İstanbul’da kalan Fariduni, Moskova’ya geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x